Журналистиката е практиката на събиране, анализиране и интерпретация наинформация за актуални събития, теми, явления, личности и тенденции на съвременния живот, представена в различни жанрове и форми и разпространена за масова аудитория. Тя е също така професия, свързана със съобщаването и предаването на новини , описателни материали, гледни точки и мнения. Журналистиката може да се разглежда и като наука при определени обстоятелства.
Средствата, с които се осъществява журналистиката са средствата за масова информация , които включват вестници , списания , радио и телевизия , интернет и дори в последно време мобилни телефони . Съответно според медията , в която журналистите упражняват своята професия, журналистиката може да бъде радио, телевизионна, вестникарска, електронна и т.н.
Според журналиста на ББС Андрю Мар „Новините са това, което консенсусът от журналисти реши да бъдат“. Журналистиката не представя само една гледна точка, тя е неутрална, отразява всички позиции, представя фактите максимално обективно, като по този начин оставя читателя или зрителя сами да избират правилното и истинното становище. Всичко това, разбира се, зависи много и от проблема, по който се дискутира или взима отношение.
Видове журналистика
Според темите, с които се занимава, журналистиката може да бъде:
- разследваща журналистика
- културна журналистика
- спортна журналистика
- музикална журналистика
- парламентарна журналистика
- криминална журналистика и други.
Според използваните технологии и оборудване:
- вестникарска журналистика
- телевизионна журналистика
- радиожурналистика
- интернет журналистика или онлайн журналистика
- фотожурналистика